انجمن علمی ترویج و آموزش کشاورزی ایران- مقالات کنگره ها و همایش ها
گزارش مختصر از برگزاری چهارمین کنگره ملی علوم ترویج و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی ایران، 28-29 شهریور 1391

حذف تصاویر و رنگ‌ها
 
AWT IMAGE    AWT IMAGE

 

 

  گزارش مختصر از چهارمین کنگره ملی علوم ترویج و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی ایران

  ۲۸-۲۹ شهریورماه ۱۳۹۱، کرج، پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران

 

  چهارمین کنگره ی ملی علوم ترویج و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی ایران در روزهای سه شنبه و چهارشنبه ۲۸ و ۲۹شهریور ماه ۱۳۹۱ در پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران در کرج برگزار گردید. در این کنگره که با حضور افزون بر ۴۵۰ نفر از استادان کارشناسان و مروجان و دانشجویان این رشته و دیگر رشته های مربوط تشکیل گردیده بود، معاونین وزارت خانه های جهاد کشاورزی و تعاون و کار و رفاه اجتماعی و وزارت علوم و تحقیقات و فناوری و ریاست پردیس دانشگاه تهران و شماری از مسئولان و مدیران و مجریان برنامه های ترویج و توسعه کشاورزی و روستایی نیز شرکت داشتند. در این کنگره حدود ۱۶۷مقاله به صورت سخنرانی و پوستر و چاپ در مجموعه مقالات ارائه گردید.

  مراسم افتتاحیه در سالن امام خمینی دانشکده منابع طبیعی ساعت ۹ با تلاوت آیاتی از قرآن کریم برگزار گردید. سپس دکتر علی اسدی به عنوان رئیس کنگره و در ادامه آقای دکتر جعفری رئیس پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران ، آقای دکتر ایرج ملک محمدی دبیر علمی کنگره، مهندس فرهادی استاندار البرز، دکتر پرهمت رئیس سازمان تات، دکتر غلامحسین زمانی استاد بازنشسته ی دانشگاه شیراز، دکتر عابدینی معاون پژوهشی دانشگاه تهران و دکتر حسینی نیا معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی سخنرانی خود را ایراد فرمودند.

  پس از یک استراحت کوتاه و پذیرایی، نشست دوم با مدیریت آقایان دکتر حسینی نیا، دکتر فلسفی، دکتر شریعتی با کمی تاخیر آغاز گردید. طبق برنامه، اولین سخنران کلیدی این کنگره آقای دکتر اسماعیل شهبازی استاد گروه آبادانی روستاهای دانشگاه شهید بهشتی در پردیس ۱ و پدر علم ترویج کشاورزی ایران مقاله خود با عنوان: « مسائل نوظهور و زمینه های نوین برای پژوهش و آموزش در نظام تشکیلاتی ترویج در ایران» را ارائه دادند. سپس دکتر سیروس سلمانزاده استاد بازنشسته ی دانشگاه شهید چمران و پیشکسوت عرصه ترویج و آموزش کشاورزی در زمینه ی «بررسی پیرامون گستره و ساختار نظام آموزشی- ترویجی زنان روستایی ایران» سخنرانی خود را ارائه فرمودند. سپس آقایان دکتر هوشنگ ایروانی استاد دانشگاه تهران در مورد «رهیافت منظم و شناختی به مکتب ترویج برای توسعه ی پایدار» و دکتر منصور شاه ولی استاد دانشگاه شیراز در زمینه ی «فن آوری برتر شناختی: گزیداری برای توسعه ی دانش بنیان» مقالات خود را ارائه نمودند. پس از اتمام زمان نشست در سالن امام خمینی، نشست های نوبت اول در روز اول همایش از ساعت ۱۵ در سالن های ۱ تا ۴ واقع در دانشکده اقتصاد و توسعه ی کشاورزی آغاز به کار کردند. در نشست های ۳ تا ۶ در هر سالن ۶ مقاله ارائه گردید و پس از هر مقاله جلسه پرسش و پاسخ برای حضار برگزار گردید. پس از اتمام نشست ها و صرف دقایقی جهت استراحت و پذیرایی، دور دوم نشست ها با ارائه ۵ مقاله در هر سالن ادامه یافت.

AWT IMAGE

  روز دوم همایش ساعت ۸:۳۰ صبح در چهار نشست و در هر نشست با ۵ مقاله آغاز گردید و ساعت ۱۰:۳۰ دقیقه به پایان رسید. به دنبال آن پس از لحظاتی استراحت و تنفس نشست پایانی در سالن اصلی با مدیریت آقایان دکتر اسماعیل شهبازی، دکتر محمد چیذری، دکتر شعبانعلی فمی و دکتر شریعتی برگزار شد. در این جلسه دکتر محمد مهدی نژاد نوری معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر ابوالفضل جوادیان رئیس صندوق بیمه محصولات کشاورزی ایران، دکتر جواد محمد قلی نیا مشاور آن سازمان (به جای آقای هاشمی رئیس سازمان بهزیستی کشور) و دکتر پیمان فلسفی معاون ترویج و آموزش سازمان تآت به سخنرانی پرداختند. پس از آن سرکار خانم سلیمی به عنوان مدیر عامل تعاونی زنبورداران و به عنوان بانوی کارآفرین برای حضار سخنرانی نمودند.

  در مراسم پایانی این کنگره آقای دکتر شهبازی از تداوم تلاش های علمی پنج شخصیت علمی از بازنشستگان رشته ترویج و آموزش از جمله آقایان: دکتر ایرج ملک محمدی استاد دانشگاه تهران و دبیر علمی کنگره، دکتر سیروس سلمان زاده استاد دانشگاه شهید چمران، دکتر محمد تقی شریعتی رئیس سابق انجمن ترویج و آموزش کشاورزی، دکتر غلامحسین زمانی رئیس اسبق دانشگاه شیراز و انجمن ترویج و آموزش و دکتر محمد مختار نیا استاد دانشگاه تهران تقدیر به عمل آورد و از سوی انجمن ترویج و آموزش کشاورزی هدیه ای ارزنده به ایشان اهداء نمودند و در ضمن، به مسئولین برگزاری غرفه های انتشارات و محصولات نمونه کشاورزی نیز لوح سپاس اهداء کردند. در نهایت در پایان آقای دکتر احمد رضوانفر دبیر اجرایی کنگره با قرائت بیانیه و نیز افزودن بندهایی توسط حضار جلسه به آن، به چهارمین کنگره ملی علوم ترویج و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی پایان دادند. بیانیه ی کنگره پس از جمع آوری پیشنهادهای شرکت کنندگان کنگره و جمع بندی نهایی، به زودی در سایت انجمن قرار خواهد گرفت. در پایان مقرر گردید که پنجمین کنگره علوم ترویج و آموزش کشاورزی در تابستان ۱۳۹۳ در دانشگاه زنجان برگزار گردد.

AWT IMAGE AWT IMAGE

  بدینوسیله انجمن ترویج و آموزش کشاورزی ایران تشکر و قدر دانی خود را از کلیه دست اندرکاران کنگره بویژه دبیران علمی و اجرایی، اعضای کمیته های علمی و اجرایی، و مسوولان دبیرخانه کنگره اعلام می دارد. همچنین از همکاری صمیمانه ی رئیس و پرسنل پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران، بویژه مدیران، اعضای هیات علمی، کارمندان و دانشجویان دانشکده کشاورزی سپاسگزار است. امید آنکه با مشارکت هر چه بیشتر اعضای انجمن بتوانیم نشست ها و همایش های آتی را با کیفیتی بهتر و پر بارتر برگزار نماییم.

 

  در زیر پیام ها و مصاحبه های برگزارکنندگان کنگره قرار داده شده اند:

1. مصاحبه با دکتر اسدی

2. مصاحبه با دکتر ملک محمدی

3. مصاحبه با دکتر شهبازی

4. مصاحبه با دکتر رضوانفر

5. مصاحبه با دکتر فلسفی

نشانی مطلب در وبگاه انجمن علمی ترویج و آموزش کشاورزی ایران:
http://iaeea.ir/find.php?item=1.73.33.fa
برگشت به اصل مطلب