برگزاری کارگاه بین المللی همکاری های جهانی مدیریت خاک برای امنیت غذایی و سازگاری و کاهش تغییر اقلیم

 | تاریخ ارسال: 1402/10/9 | 


در راستای سلسله رویدادهای آموزش، ترویج و یادگیری تنوع زیستی،  این کارگاه در روز دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ در سالن شورای پردیس دانشکده کشاورزی دانشگاه تربیت مدرس با حضور استادان، دانشجویان و پژوهشگران برگزار شد.
در ابتدا دکتر اسماعیل کرمی دهکردی عضو هیات علمی دنشگاه تربیت مدرس و دبیر این کارگاه بین المللی، سخنرانی خود را با بیان اهمیت این کارگاه و برنامه جهانی مدیریت خاک و معرفی فعالیت‌های پروفسور پرویز کوه افکن ایراد نمود. سپس پروفسور کوه افکن سخنرانی خود را در مورد موضوعاتی چون امنیت غذایی، منابع آب و خاک، تنوع زیستی و کشاورزی خانوادگی ارائه کردند. پروفسور کوه افکن به گزارش هایی در مورد منابع آب و خاک در دنیا پرداختند و بیان کردند که کشورهای دنیا به طور متوسط تقریبا ۳ برابر کشور ایران دسترسی به آب دارند. ۷۰% آب دنیا در بخش کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد و این رقم در ایران بسیار بیشتر است.  همچنین به استفاده بیش از حد از سفره های آب زیر زمینی برای کشاورزی و استفاده از کود و سموم شیمیایی در کشاورزی و فرسایش خاک در ایران  پرداختند و همچنین این مسئله که از بین رفتن خاک موجب از بین رفتن  تنوع زیستی می شود و تنوع زیستی با امنیت غذایی ، سلامت، محیط زیست، اشتغال زایی ارتباط مستقیم دارد را مورد توجه قرار دادند. پروفسور کوه افکن در بحث امنیت غذایی تاکید ویژه ای  بر کشاورزی خانوادگی داشتند و توضیح دادند که توجه بیشتر به کشاورزی خانوادگی موجب توسعه پایدار خواهد شد و امنیت غذایی را تامین خواهد کرد. برخی کشورها از جمله کشور ایران از کمبود خاک حاصلخیز رنج می برند.
در ادامه دانشجویان و استادان سوالاتی را حول محور منابع آب و خاک و امنیت غذایی مطرح کردند که پروفسور کوه افکن و دکتر کرمی دهکردی توضیحات تکمیلی را ارائه کردند. در نهایت به پاس حضور پروفسور کوه افکن در این نشست لوح یادبودی از طرف پردیس دانشکده کشاورزی تربیت مدرس به ایشان اهدا شد. همچنین از زحمات انجمن علمی دانشجویی ترویج و آموزش کشاورزی و توسعه روستایی برای اجرا و برگزاری این کارگاه قدردانی بعمل آمد.CAPTCHA

دفعات مشاهده: 854 بار   |   دفعات چاپ: 54 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر